Yamaha THR10II Wireless
Artikelnummer 1063064Trådlös gitarrförstärkare, 20 W nätdrift, 15 W batteridrift, VCM-modellering, 24 ljudlägen, Bluetooth, inbyggt uppladdningsbart batteri, inbyggd trådlös mottagare
Yamaha THR10II Wireless – trådlös skrivbordsförstärkare med VCM-modellering och Bluetooth
Yamaha THR10II Wireless är en kompakt och mångsidig gitarrförstärkare för hemmet, studion, skrivbordet och mobilt spelande. Med 20 watts stereoeffekt vid nätdrift, Yamahas VCM-teknologi, 24 förstärkarlägen via panel och app, Bluetooth, inbyggt uppladdningsbart batteri, USB-ljudkort och trådlös mottagare ger THR10II Wireless ett modernt allt-i-ett-format för gitarrister som vill spela, öva, spela in och streama musik med hög ljudkvalitet.
Översikt och funktioner
Yamaha THR-serien är utvecklad för gitarrister som vill ha riktigt bra ljud även när en traditionell förstärkarstack inte är praktisk. THR10II Wireless bygger vidare på det populära THR-konceptet med autentisk förstärkarkänsla, bred ljudbild och smarta funktioner i ett kompakt format som passar lika bra på skrivbordet som i vardagsrummet.
Med Yamaha VCM, Virtual Circuitry Modeling, återskapas känslan och dynamiken från klassiska rörförstärkare. Förstärkaren erbjuder modeller för elgitarr, bas, akustisk gitarr och flat-lägen, vilket gör den användbar för många typer av instrument, övning och inspelning.
Trådlös spelupplevelse med Yamaha YW10T
För en helt trådlös gitarrupplevelse kan Yamaha THR10II Wireless användas tillsammans med den trådlösa sändaren Yamaha YW10T. Sändaren ansluts direkt till gitarren och kommunicerar med förstärkarens inbyggda trådlösa mottagare, vilket gör att du kan spela utan instrumentkabel med bibehållen enkelhet, rörlighet och ren THR-spelkänsla.
Inbyggt uppladdningsbart batteri
Det inbyggda litiumjonbatteriet ger upp till cirka 5 timmars speltid. Det gör förstärkaren enkel att flytta mellan rum, ta med till repetitioner eller använda där ett vägguttag inte alltid finns nära till hands.
VCM-modellering
Yamahas VCM-teknologi modellerar hur analoga förstärkarkretsar reagerar i praktiken. Resultatet är en responsiv spelkänsla med dynamik, anslagskänslighet och karaktär som passar allt från rent ljud och crunch till mer drivna gitarrtoner.
24 förstärkarlägen
THR10II Wireless ger tillgång till 15 gitarrförstärkarmodeller, 3 basmodeller, 3 akustiska mikrofonmodeller och 3 flat-lägen via panelen och THR Remote-appen. Det gör förstärkaren flexibel för elgitarr, bas, akustisk gitarr och line-signaler.
Bluetooth och THR Remote
Bluetooth kan användas för musikuppspelning och trådlös fjärrstyrning via THR Remote-appen. Appen ger tillgång till djupare redigering, extra kontroll över effekter och möjlighet att finjustera ljud direkt från mobil eller surfplatta.
Inbyggda effekter
Förstärkaren har inbyggda effekter som chorus, flanger, phaser, tremolo, echo, echo/reverb, spring reverb och hall reverb. Via appen finns även funktioner som gate och compressor för mer detaljerad ljudformning.
USB-ljudkort för inspelning
Med USB Typ B kan THR10II Wireless anslutas direkt till dator och användas som ljudkort för enkel inspelning. Steinberg Cubase AI ingår, vilket gör det lättare att komma igång med inspelning, idéarbete och musikproduktion.
Extended Stereo Technology
Yamahas Extended Stereo Technology ger ett brett och omslutande stereoljud ur de två inbyggda fullrange-högtalarna. Det gör förstärkaren användbar även som Bluetooth-högtalare för musiklyssning och backing tracks.
Fem användarminnen
Med fem fysiska minnesplatser kan du spara dina favoritljud direkt i förstärkaren. Det gör det snabbt att växla mellan rena ljud, crunch, leadtoner, akustiska inställningar eller egna inspelningsljud.
Inbyggd kromatisk stämapparat
Den inbyggda kromatiska stämapparaten med LED-display gör det enkelt att snabbt stämma instrumentet utan extra tillbehör. Det är praktiskt vid övning, inspelning och dagligt spel.
Specifikationer
- Produkttyp: Trådlös skrivbordsförstärkare för gitarr
- Modell: Yamaha THR10II Wireless
- Effekt vid nätdrift: 20 W / 10 W + 10 W
- Effekt vid batteridrift: 15 W / 7,5 W + 7,5 W
- Högtalare: 2 x 3,1" / 8 cm fullrange
- Förstärkarmodellering: Yamaha VCM / Virtual Circuitry Modeling
- Förstärkarlägen: 15 gitarrförstärkare, 3 basmodeller, 3 akustiska mikrofonmodeller och 3 flat-lägen
- Totalt antal lägen: 24 via panel och THR Remote
- Effekter: Chorus, Flanger, Phaser, Tremolo, Echo, Echo/Reverb, Spring Reverb och Hall Reverb
- Extra appfunktioner: Gate och Compressor via THR Remote
- EQ: 3-bands EQ med Bass, Middle och Treble
- Användarminnen: 5 fysiska minnesplatser
- Stämapparat: Inbyggd kromatisk tuner med LED-display
- Trådlös mottagare: Inbyggd
- Kompatibla sändare: Yamaha YW10T, Line 6 Relay G10T och G10TII
- Bluetooth: Ljuduppspelning via A2DP och fjärrstyrning via BLE MIDI
- USB: USB Typ B för ljudkort och datoranslutning
- Inspelning: Inbyggt USB-ljudkort
- Medföljande mjukvara: Steinberg Cubase AI
- A/D-omvandling: 24-bit + 3 Bit Floating
- Samplingsfrekvens: 48 kHz
- Instrumentingång: 1/4" / 6,3 mm monojack
- AUX-ingång: 3,5 mm stereominijack
- Hörlursutgång: 3,5 mm stereominijack
- Strömingång: DC IN 15 V
- Strömförsörjning: Medföljande nätadapter eller inbyggt laddningsbart batteri
- Nätadapter: Yamaha YNT345-1530
- Batteritid: Upp till cirka 5 timmar
- Mått: 368 x 183 x 140 mm
- Vikt: 3,2 kg
- Karaktär: Kompakt, trådlös, mångsidig och inspelningsklar gitarrförstärkare
- Användning: Hemmaövning, skrivbord, studio, replokal, inspelning, Bluetooth-uppspelning och mobilt spelande
FAQ
Vad är Yamaha THR10II Wireless?
Yamaha THR10II Wireless är en kompakt trådlös gitarrförstärkare med VCM-modellering, Bluetooth, inbyggt batteri, USB-ljudkort och trådlös mottagare.
Vilken trådlös sändare passar till Yamaha THR10II Wireless?
Yamaha YW10T är ett utmärkt val till Yamaha THR10II Wireless och fungerar med förstärkarens inbyggda trådlösa mottagare för en helt kabelfri spelupplevelse.
Kan Yamaha THR10II Wireless användas utan strömkabel?
Ja, förstärkaren har ett inbyggt uppladdningsbart batteri med upp till cirka 5 timmars drifttid.
Kan jag spela trådlöst med Yamaha THR10II Wireless?
Ja, förstärkaren har inbyggd trådlös mottagare och är kompatibel med Yamaha YW10T.
Har Yamaha THR10II Wireless Bluetooth?
Ja, Bluetooth används för musikuppspelning och fjärrstyrning via THR Remote-appen.
Kan Yamaha THR10II Wireless användas för inspelning?
Ja, den har inbyggt USB-ljudkort och kan anslutas direkt till dator via USB Typ B.
Hur många ljudlägen har Yamaha THR10II Wireless?
Förstärkaren har totalt 24 lägen via panelen och THR Remote-appen: 15 gitarrförstärkare, 3 basmodeller, 3 akustiska mikrofonmodeller och 3 flat-lägen.