Strymon NightSky
Artikelnummer 1066900Stereo reverbpedal, Time-Warped Reverberator, Sparse/Dense/Diffuse reverb, pitch-shifting över 2,5 oktaver, pitch-kvantisering, Shimmer +/- 1 oktav, Glimmer, sex modulationsvågformer
Strymon NightSky – avancerad stereoreverb för experimentell ljuddesign
Strymon NightSky Time-Warped Reverberator är en avancerad stereoreverbpedal utvecklad för ambient, experimentell ljuddesign och synthliknande bearbetning av reverb. I stället för att enbart simulera traditionella rum ger NightSky omfattande kontroll över reverbets tonhöjd, kärnstorlek, modulation, harmoniskt innehåll och filter, vilket gör det möjligt att skapa allt från subtila klanger till stora, föränderliga ljudlandskap.
Tre reverbtyper, pitch-shifting, Shimmer, Glimmer, Drive och en inbyggd 8-stegs sequencer ger stora möjligheter att forma reverbsvansen både harmoniskt och rytmiskt. NightSky har dessutom äkta stereo in och ut, expressioningång samt MIDI via DIN och USB, vilket gör pedalen lämpad för gitarr, synth, pedalboard och mer avancerade MIDI-baserade riggar.
Översikt och funktioner
Tre reverbtyper
NightSky erbjuder reverbtyperna Sparse, Dense och Diffuse. Sparse skapar tydliga och separerade reflektioner, Dense bygger snabbt upp en tätare reverbstruktur och Diffuse ger mjukare och mer gradvis utvecklande ambienta texturer.
Pitch och justerbar reverbkärna
Reverbets kärnstorlek och tonhöjd kan förändras för att skapa kraftiga klangförändringar och pitch-baserade effekter. Pitchförändringen sträcker sig över 2,5 oktaver och kan användas steglöst eller kvantiseras till musikaliska intervall.
Shimmer och Glimmer
Voice-sektionen innehåller Shimmer för pitch-shifting av reverbsvansen upp till en oktav upp eller ned. Glimmer förstärker höga eller låga harmoniska övertoner dynamiskt och kan användas för att skapa mer syntliknande klanger.
Modulation och filter
MOD-sektionen erbjuder sex vågformer som kan användas för att modulera reverb eller tonfilter. TONE-sektionen ger kontroll över reverbets höga och låga frekvenser, medan ett resonant filter öppnar för svepande och mer synthorienterade effekter.
Pre eller Post Drive
Den inbyggda Drive-sektionen kan placeras före eller efter reverbet. Det gör det möjligt att antingen mata en överstyrd signal in i reverbet eller lägga mättnad och distortion på den färdiga reverbsvansen.
8-stegs sequencer
Den inbyggda 8-stegs sequencern kan programmera rytmiska förändringar av reverbets tonhöjd. Funktionen gör NightSky användbar för sekvenserade harmoniska rörelser och repetitiva klangmönster som går långt utanför traditionella reverbeffekter.
Infinite och Freeze
NightSky kan hålla kvar reverb för långa och kontinuerliga ljudmattor. Infinite låter nya toner adderas till det kvarhängande reverbet, medan Freeze låser den aktuella reverbklangen så att du kan fortsätta spela ovanpå den utan att förändra den frysta ljudbilden.
Presets och MIDI
16 presets kan nås direkt från pedalens frontpanel och upp till 300 presets kan hanteras via MIDI. MIDI-anslutning finns både via DIN och USB för integrering med mer avancerade pedalboard-, synth- och studiokonfigurationer.
Specifikationer
- Produkt: Strymon NightSky
- Typ: Stereo reverbpedal
- Reverbtyper: Sparse, Dense, Diffuse
- Pitch-omfång: 2,5 oktaver
- Pitch-kvantisering: Ja
- Shimmer: Upp till en oktav upp eller ned
- Glimmer: Dynamisk förstärkning av höga eller låga harmoniska övertoner
- Modulation: Sex vågformer
- Drive: Pre eller Post
- Filter: Lågpass, högpass och resonant filter
- Sequencer: 8 steg
- Hold-funktioner: Infinite och Freeze
- Nivåkontroller: Separat Reverb och Dry
- Presets: 16 från frontpanelen, upp till 300 via MIDI
- Audio: Äkta stereo in och ut
- Försteg: Analoga JFET-preamps
- Expression: Expressionpedalingång
- MIDI: DIN och USB
- Bypass: True Bypass eller analog buffer
- Strömförsörjning: 9 V DC, center negative
- Strömförbrukning: Minst 300 mA
FAQ
Vad skiljer Strymon NightSky från en traditionell reverbpedal?
NightSky kombinerar reverb med pitch-shifting, modulation, filter, harmonisk bearbetning, Drive och en 8-stegs sequencer för mer experimentell och synthliknande ljuddesign.
Har Strymon NightSky en inbyggd sequencer?
Ja, NightSky har en 8-stegs sequencer som kan användas för att programmera rytmiska variationer av reverbets tonhöjd.
Kan Strymon NightSky spara presets?
Ja, 16 presets kan nås direkt från frontpanelen och upp till 300 presets är tillgängliga via MIDI.
Är Strymon NightSky en stereopedal?
Ja, NightSky har äkta stereo in och ut samt analoga JFET-preamps.